Rengigül Ural (1957, İstanbul)

1979 yılında  Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği Bölümü’nden mezun oldu. “II. Uluslararası Balkan Flora ve Vejetasyonu Sorunları Sempozyumu” ve “Turizmin Tarihçesi” tez konularıdır.

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler, Tanıtım  ve Dokümantasyon Bölümü’nde Müdür Yardımcısı, İstanbul Üniversitesi Bülteni Yazı İşleri Müdürü olarak çalışma hayatına başladı. 1981 yılında dünyada kutlanması UNESCO tarafından ilan edilen “Atatürk’ün Doğumunun 100. Yılı” nedeniyle Roma’da gerçekleşen “Türk Haftası”: ”Atatürk: Tradizione e Cultura”da T.C. Başbakanlık onayıyla Ord. Prof. Dr. Anna Masala ile koordinatörlüğü üstlendi. 1984 yılından itibaren özel sektörde çalışma hayatına devam ederken, “Sanat Envanter”lerinin ilklerini oluşturdu.

Eşi Ersin Ural’dan “Fotoğraf Okumaları”nı öğrendi. Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Murat Gülsoy’dan “Yaratıcı Yazarlık” eğitimi aldı. Hocası Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal ile başladığı çizimlerine, babası Prof. Dr. Faik Yaltırık’ın botanik bilgisi ve ağaç sevgisiyle devam etmektedir.

2017 yılında RE Books Arts Yayınevi’ni kurdu.

RE Books Arts Yayınevi E-Kitapları: “Rengigül”, “Nisan Prens”, “Sinema Prens”, “Prince Avril”, "Zaman Işıkları".

BÜMED, İTO, TURMEPA üyesidir. Çizimlerini UNICEF ve TEGV yararına tebrik kartı, kitap ayracı olarak bastırmaktadır.