RENGİGÜL URAL (1957, İstanbul)

London Trinity House School, London Nautical, Kennington College, A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi'ndeki eğitimlerinden sonra 1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği Bölümü’nden mezun oldu. “II. Uluslararası Balkan Flora ve Vejetasyonu Sorunları Sempozyumu” ve “Turizmin Tarihçesi” tez (bitirme projesi raporu) konularıdır.

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Dokümantasyon Bölümü’nde Müdür Yardımcısı, İstanbul Üniversitesi Bülteni Yazı İşleri Müdürü olarak çalışma hayatına başladı. 1981 yılında dünyada kutlanması UNESCO tarafından ilan edilen “Atatürk’ün Doğumunun 100. Yılı” nedeniyle Roma’da gerçekleşen “Türk Haftası”: "Atatürk: Tradizione e Cultura”da T.C. Başbakanlık onayıyla Ord. Prof. Dr. Anna Masala ile koordinatörlüğü üstlendi. 1984 yılından itibaren özel sektörde çalışma hayatına devâm ederken, “Sanat Envanter”lerinin ilklerini oluşturdu. 1984-1996 yılları arasında Sandoz Türkiye kurucularından Dr. Güzin Poffet'in, 1996-2019 yılları arasında Koç Holding VKV Başkanı, Koç Ailesi'nin en büyük ferdi Semahat Arsel'in asistanlığını yaptı.

Eşi Ersin Ural’dan “Fotoğraf Okumaları”nı öğrendi. Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Murat Gülsoy’dan “Yaratıcı Yazarlık” eğitimi aldı. Hocası Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal ile başladığı çizimlerine, babası Prof. Dr. Faik Yaltırık’ın botanik bilgisi ve ağaç sevgisiyle devâm etmektedir.

2017 yılında RE Books Arts Yayınevi’ni kurdu. Düzenli vergi ödeme ile VD'den takdir aldı.

RE Books Arts Yayınevi E-Kitapları: “Rengigül”, “Nisan Prens”, “Sinema Prens”, “Prince Avril”, "Zaman Işıkları".

BÜMED, İTO, TURMEPA üyesidir. Çizimlerini UNICEF ve TEGV yararına tebrik kartı, kitap ayracı olarak bastırmaktadır.